Oświetlenie to niezwykle istotna część każdego pomieszczenia w domu. Dlatego oprócz zamontowania okien, które wpuszczają wystarczająco dużo światła słonecznego, trzeba zadbać również o odpowiednie lampy. Zbudują one nastrój we wnętrzu i będą podkreślać kolorystykę całej aranżacji. Największe znaczenie ma oświetlenie znajdujące się w sypialni, ponieważ może wpływać bezpośrednio na jakość snu. Jakie światło sprawdzi się najlepiej w zaciszu pomieszczania przeznaczonego do odpoczynku? Jakie lampy wybrać do sypialni? Sprawdź kilka sprawdzonych rozwiązań i ciesz się zachwycającym wystrojem pokoju.
Lampy wiszące do sypialni — czy to dobre rozwiązanie?
Głównym źródłem światła w wielu pomieszczeniach jest tzw. lampa wisząca. W przypadku sypialni budzi ona jednak pewne wątpliwości, ponieważ jej blask może być za mocny i przytłaczający. Rozwiązać ten problem można przez odpowiednie dopasowanie modelu do przestrzeni. Subtelne i delikatne lampy sprawdzą się idealnie w centralnym punkcie sufitu. Warto pamiętać, że wybrany produkt powinien zmiękczać i rozpraszać światło. Dzięki temu oczy nie będą się męczyć.
Świetnym pomysłem na nastrojowe oświetlenie w sypialni są eleganckie lampy o lekkich, materiałowych abażurach. Wykonane są one zazwyczaj z lnu lub bawełny. Nieco cięższą i droższą alternatywą są lampy z mlecznego szkła. Istotne jest też zainstalowanie odpowiedniej żarówki o ciepłym świetle, które będzie przypominać promienie słoneczne. Ciekawą opcją jest też udogodnienie w postaci regulacji natężenia.
Żyrandol w sypialni — stylowe oświetlenie czy przesada?
Jeszcze większym systemem oświetlenia sypialni może być kilkuramienny żyrandol. Tego typu lampy stanowią niekonwencjonalną ozdobę w oryginalnym stylu i przełamują stonowany wystrój. Należy jednak pamiętać, że duże żyrandole o skomplikowanym designie mogą przytłoczyć niewielkie pomieszczenie. Jeśli sypialnia ma niski sufit, to mocne oświetlenie będzie męczące.
Światło żyrandola bardzo często jest kierunkowe lub nierównomiernie rozproszone. Sprawia to, że w małych pomieszczeniach powstają nieestetyczne cienie. Mogą one stanowić problem podczas czytania lub odpoczynku. Dlatego, jeśli w sypialni koniecznie ma znajdować się żyrandol, to warto zamocować w nim żarówki o ciepłej barwie.
Lampki nocne — jakie wybrać?
Stoliki nocne z małymi lampkami stały się nieodzownym elementem każdej sypialni. Ciężko obecnie wyobrazić sobie stylowy pokój bez łóżka z takim oświetleniem. Wybierając konkretny model lampy stołowej, trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim rozmiar produktu powinien być dopasowany w taki sposób, aby dolna krawędź abażuru nie znajdowała się wyżej niż 50 cm od poziomu materaca. Takie ustawienie zapewni komfort i sprawi, że oczy nie będą się męczyć podczas czytania.
Warto zawsze stawiać na dwie identyczne lampy, które umieszcza się z każdej strony łóżka. Dzięki temu wystrój pokoju będzie spójny i elegancki. Miłośnicy niekonwencjonalnych rozwiązań mogą oczywiście skusić się na dwa różne modele, ale istnieje ryzyko, że stworzą one wrażenie bałaganu w strefie odpoczynku.
Kinkiety ścienne — czy są funkcjonalne?
Dobrym pomysłem jest zainstalowanie w sypialni kilku źródeł światła. Dzięki temu można dostosowywać jego natężenie w zależności od samopoczucia. Ciekawym pomysłem na doświetlenie pomieszczenia są lampy ścienne. Są to zazwyczaj małe produkty, które rzucają kierunkowe światło. Skierowane do góry mogą wizualnie powiększyć pomieszczenie. Z kolei ustawione w dół sprawdzają się jako alternatywa dla lamp stołowych.
Kinkiety ścienne budują ciekawą i intymną atmosferę we wnętrzu. Zapewniają spokojne i ciepłe źródło światła, a jednocześnie są niezwykle funkcjonalne. Nie zajmują wiele miejsca, dlatego świetnie nadają się do niewielkich sypialni. Co więcej, można przy nich czytać, nie męcząc w tym czasie wzroku.
Dwie lampy wiszące przy łóżku — jakie mają zalety?
Modną i coraz częściej stosowaną alternatywą dla kinkietów ściennych i lamp stołowych są tzw. lampy sufitowe wiszące. Mocowane są one na długich sznurach po dwóch stronach łóżka. Największą zaletą takich produktów jest niewątpliwie ich niekonwencjonalny design. Dużym plusem jest też oszczędność miejsca, co ma ogromne znaczenie dla posiadaczy niewielkiej sypialni. Trzeba jednak pamiętać, że takiej lampy nie da się przestawić. Warto więc dobrze przemyśleć decyzję co do jej położenia.
Lampa podłogowa — czy sprawdzi się w sypialni?
Sypialniane wnętrza coraz częściej wyposażone są lampy podłogowe. Są to wyjątkowo estetyczne systemy oświetlenia, ponieważ mogą sprawiać, że pomieszczenie wydaje się optycznie większe. Wykorzystywane są często jako światło pomocnicze, które tworzy ciekawy i spokojny nastrój we wnętrzu.
Lampę podłogową umieszcza się zazwyczaj przy meblach np. przy łóżku, fotelu lub stoliku. Dzięki temu tworzy się klimatyczną strefę wypoczynku, w której można rozkoszować się herbatą lub spędzić czas z ulubioną książką czy serialem.
Halogen czy LED — jakie żarówki wybrać?
Alternatywą klasycznej lampy sufitowej są punktowe światła halogenowe. Za ich pomocą można skutecznie oświetlić wszystkie najważniejsze miejsca w sypialni. Decydując się na ich zakup, trzeba jednak zwrócić uwagę na moc oraz kąt padania światła. Dobrym rozwiązaniem są też praktyczne ściemniacze, dzięki którym można zachować stonowaną atmosferę we wnętrzu.
Coraz częściej stosowanym systemem oświetlenia są tzw. LED-y. Cechują się wyjątkowo niskim zużyciem energii elektrycznej i możliwością zmiany natężenia światła. Tego rodzaju lampy sprawdzają się przede wszystkim w postaci ozdobnych pasków zwanych listwami.
Lampy w sypialni — które są najlepsze?
Zbudowanie nastrojowego klimatu w sypialni wymaga dobrego rozplanowania całego pomieszczenia. Warto postawić zawsze na kilka źródeł światła, aby można je dowolnie dostosowywać do warunków pogodowych oraz własnego samopoczucia. Wybierając wszystkie modele, trzeba kierować się nie tylko estetyką, ale także potrzebami. Dzięki temu można w sypialni stworzyć komfortową strefę wypoczynku, w której chce się spędzać czas.