Drewno to wdzięczny materiał na meble. Wytrzymały, z potencjałem do realizacji wielu konstrukcji, zmieniający się w zależności od pomysłu. Równie dobrze wygląda w stanie surowym, co pokryte bejcą lub farbą. Aby jak najdłużej cieszyć się drewnianymi meblami, warto zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Na co zwrócić uwagę?
Pielęgnacja mebli drewnianych
Jak dbać o drewniane meble? To pytanie zadaje sobie chyba każdy! Wszak trudno wyobrazić sobie mieszkanie, dom, bez elementów wyposażenia wykonanych z tego materiału.
Oczywiście – pielęgnacja takich mebli jest zależna przede wszystkim od rodzaju drewna, z których zostały wykonane czy poziomu wykończenia (surowe, pokryte farbą itd.). Specjaliści zgodnie wskazują jednak 3 formy przedłużenia żywotności drewnianych mebli. To lakierowanie, olejowanie i woskowanie.
Lakierowanie, olejowanie, woskowanie mebli drewnianych
Lakierowanie – oprócz eleganckiego połysku – daje powłokę, która chroni mebel przed ścieraniem, promieniami UV, wilgocią. Ta forma zabezpieczenia drewna sprawia też, że łatwiej o nie dbać na co dzień – zabrudzenia, kurz można szybko wytrzeć ściereczką. Trzeba jednak zdecydowanie unikać uszkodzeń mechanicznych – każde z nich narusza jednolitą powłokę lakieru i sprawia, że całe pokrycie musimy zetrzeć, a proces lakierowania wykonać od nowa.
Innym sposobem zabezpieczenia mebli jest olejowanie. Czasem traktuje się to jako alternatywę dla opisanego wyżej lakierowania. W tym przypadku otrzymujemy jednak nie połyskującą powierzchnię, a „soczyste” drewno, z ekspozycją jego naturalnej faktury. I choć wydawać by się mogło, że olej daje zabezpieczenie przed wieloma czynnikami, niestety – nie daje meblom odpowiedniej ochrony przed wilgocią.
Woskowanie – choć musi być wykonywane dużo częściej niż lakierowanie czy olejowanie – ma wiele atutów. Nie wymaga specjalistycznej wiedzy czy sprzętów. Zabieg pielęgnacyjny można wykonać samemu! Nałożenie warstwy wosku poprawia wygląd mebla, „podkręca” jego kolorystykę, jednocześnie maskując wszystkie rysy, zagłębienia i inne niedoskonałości.
Wymienione techniki pielęgnacji można łączyć, w zależności od potrzeb czy chęci uzyskania konkretnego efektu.
Środki do pielęgnacji mebli drewnianych
Na sklepowych półkach wiele jest środków do pielęgnacji drewnianych mebli. Wybierając środek czyszczący do mebli koniecznie należy zapoznać się z informacjami o jego działaniu. Co więcej – różne rodzaje drewna mogą wymagać innego traktowania.
W czasie używania środków do pielęgnacji drewnianych mebli warto kierować się kilkoma zasadami. Dobierajmy środek do rodzaju drewna. Aplikujmy go nie bezpośrednio na mebel, a na miękką ściereczkę. Mokre plamy wycieraj jak najszybciej do sucha, by wilgoć nie wsiąkła w drewno.