Marzy Ci się kuchnia rodem z południowej Francji? Zastanawiasz się, jak urządzić wnętrze kuchenne w stylu prowansalskim? Sprawdź, jakie są cechy charakterystyczne takiego pomieszczenia i stwórz w swojej kuchni wyjątkową przestrzeń prowansalską.
Styl prowansalski – co to?
Styl prowansalski swoje początki zawdzięcza osobom zamieszkującym Prowansję, czyli południowo-wschodni rejon Francji. Na terenie tym panuje łagodny, ciepły klimat, który kojarzy się z wakacjami i odpoczynkiem. Miasteczka w Prowansji słyną z kamiennych domków, których wnętrza są wyjątkowo przytulne. Nic dziwnego, że styl prowansalski zaczęto wprowadzać również do polskich domów. Dzięki niemu wnętrza zyskują ciepła i kojarzą się z sielanką, a dodatki prowansalskie wnoszą do pomieszczeń niezwykły spokój i przybierają ponadczasową formę.
Kuchnia w stylu prowansalskim
Najczęściej wybieranym pomieszczeniem urządzanym w stylu prowansalskim jest kuchnia. Spożywanie świeżych, pachnących wypieków i picie schłodzonego wina w takim klimatycznym wnętrzu stają się wręcz rytuałem, od którego ciężko się oderwać. Kuchnia w stylu prowansalskim powinna znaleźć się w domach tych osób, które cenią sobie ład i harmonię i chcą na co dzień odpoczywać w klimacie południowego ciepła. Na Prowansji główny wystrój pomieszczenia stanowi połączenie eleganckich mebli oraz niebanalnych dodatków, kojarzonych typowo z tym regionem. To właśnie te dwie rzeczy odgrywają najważniejszą rolę w kuchniach w stylu prowansalskim. Nie może również zabraknąć dużego okna, znajdującego się nad zlewem.
Kuchnia prowansalska – jak urządzić?
W kuchniach prowansalskich świetnie sprawdza się drewno. Powinno ono występować w postaci podłogi oraz drewnianych mebli. Oddaje to naturalny charakter stylu prowansalskiego, który cechuje się małą ilością zdobień, wzorów czy intensywnych kolorów. Najlepiej wybierać barwy w stonowanych, jasnych kolorach takich, jak:
- biel,
- szarość,
- beż,
- pastelowy fiolet,
- błękit.
Świetnym rozwiązaniem jest wprowadzenie do wnętrza prowansalskiego naturalnych kamieni, białej cegły lub wikliny np. w postaci jednej ze ścian kuchennych. Warto również zwrócić uwagę na to, aby wyposażenie i akcesoria do kuchni nie odbiegały designem od mebli. Minimalizm i spójność wystroju można zachować za pomocą wbudowania urządzeń, takich jak lodówka czy piekarnik, w szafki kuchenne.
Meble kuchenne prowansalskie
Wyposażenie, którego nie może zabraknąć w prowansalskiej kuchni, to przede wszystkim jasne szafki z naturalnego drewna. Zazwyczaj są one malowane w odcienie bieli lub beżu. Meble kuchenne prowansalskie często posiadają także przeszklenia, dzięki czemu bez problemu można zobaczyć ich zawartość. Szkło odbija również wpadające przez okno światło, tworząc klimat jak z prawdziwego prowansalskiego domu. Dodatki prowansalskie w postaci zdobień mebli są bardzo delikatne i występują zazwyczaj w motywie roślin lub owoców. W kuchni wzorowanej na styl prowansalski nie może zabraknąć dużego, drewnianego stołu, przy którym będzie można celebrować wyjątkowe okazje z rodziną i przyjaciółmi. Aby kuchnia była jak najbardziej funkcjonalna powinna znaleźć się w niej odpowiednia liczba szafek, w których możliwe będzie schowanie wszystkich niezbędnych akcesoriów i urządzeń kuchennych. Powieszenie zabudowanych szafek i półek nad blatem kuchennym to kolejny znak rozpoznawczy kuchni prowansalskich. Dodatkowo takie rozwiązanie sprawia, że prace gastronomiczne stają się znacznie bardziej wygodne i komfortowe.
Kuchnia prowansalska z wyspą
Posiadając dużą przestrzeń kuchenną do zagospodarowania, warto zdecydować się na kuchnię prowansalską z wyspą. Dzięki temu zyskuje się tzw. serce domu, przy którym gromadzą się wszyscy domownicy podczas przyrządzania potraw, spożywania ich, a także spędzania czasu na rozmowach. Do głównych zalet posiadania wysypy w kuchni należą:
- dodatkowa przestrzeń na przechowywanie,
- stworzenie blatu roboczego,
- łatwiejsze wydzielenie przestrzeni kuchennych,
- ułatwienie przemieszczania się,
- wprowadzenie modnego elementu aranżacyjnego.
Front wyspy w kuchni prowansalskiej powinien być wykonany dokładnie tak, jak pozostałe meble. Dodatkowo warto stworzyć z wyspy kolejne miejsce do przechowywania naczyń. Typowe dla stylu prowansalskiego będzie także umieszczenie przeszklonych drzwi.
Kuchnia w stylu prowansalskim – dodatki
Mimo tego, że styl prowansalski kojarzy się ze stonowanymi kolorami oraz jedynie drobnymi wzorami na meblach, to nie jest on związany z minimalizmem. Tak naprawdę całą prowansalską atmosferę południowej Francji podkreślają odpowiednio dobrane dodatki. Trzeba pamiętać, że nie każdy rodzaj dekoracji pasuje do kuchni prowansalskiej. Dobrze jest się najpierw upewnić, jakie ozdoby można traktować jako dodatki prowansalskie, a z których lepiej zrezygnować.
Obrazy prowansalskie
Obok wiszących szafek warto powiesić kilka obrazów, które znacznie ocieplą całe wnętrze. Najlepiej decydować się na ręczne malowidła krajobrazów prowansalskich, które pomagają rozbudzać wyobraźnię i przenosić się na krótkie chwile do południowej Francji. Można także wybierać ścienne dodatki prowansalskie, które przedstawiają bogatą roślinność. Kwiatem kojarzonym z Prowansją jest lawenda, stąd dobrze, aby to właśnie ona znajdowała się na obrazach w kuchni w stylu prowansalskim.
Firanki prowansalskie
Dobrze, jeżeli w kuchni tworzonej w stylu prowansalskim znajduje się sporych rozmiarów okno, dzięki czemu do pomieszczenia wpada dużo naturalnego światła słonecznego. W tym przypadku aranżacja jest równie ważna co podczas dekorowania stołu czy blatu kuchennego. Na oknie powinny wisieć zwiewne firany, które podkreślają naturalny charakter Prowansji. Zasłony pozwalają również na dowolne operowanie ilością światła wpadającego do środka pomieszczenia oraz na zachowanie prywatności w domu. W przypadku, gdy na zewnątrz pojawiają się wysokie temperatury, warto zasłonić okno, tak aby w kuchni panował przyjemny chłód. Najczęściej wybiera się takie tkaniny:
- białe, beżowe, szare,
- lniane, woalowe,
- długie, zwiewne,
- bez ozdób lub z drobnymi nadrukami.
Dodatki prowansalskie
Wisienką na torcie w trakcie urządzania kuchni prowansalskiej jest wprowadzenie do wnętrza odpowiedniej liczby roślin. Na blacie warto umieścić zioła, które dodają rustykalnego klimatu, a dodatkowo przydają się podczas przyrządzania rozmaitych potraw. W kuchni prowansalskiej nie może również zabraknąć żywej lawendy. Kwiaty te można postawić na parapecie od wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony okna. Dodatkowo, aby jeszcze lepiej urozmaicić przestrzeń, na drewnianym stole warto umieścić szklany dzbanek z ciętą lawendą, bądź świeżo zerwanymi kwiatami polnymi. Wprowadza to świetny, prowansalski klimat i sprawia, że spożywanie posiłków i przebywanie w kuchni staje się znacznie przyjemniejsze.