Styl japoński cieszy się dużą popularnością, szczególnie w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Przestrzenie inspirowane Japonią nasycone są duchem filozofii zen i pomagają osiągnąć wewnętrzny spokój oraz relaks po intensywnym dniu. Dowiedz się, jak urządzić salon w stylu japońskim.
Japonia – kraj, w którym ważne są prostota i praktyczność
Japonia uznawana jest przez wielu za kraj kwitnącej wiśni i wschodzącego słońca. Posiada długą historię sięgającą aż VII wieku przed naszą erą. Japonia była i jest bardzo mocno związana z własną kulturą, a jej zwyczaje i tradycje były ściśle przestrzegane bez wpływów zewnętrznych. Przez jej mieszkańców szanowane jest przede wszystkim bogactwo kulturowe minionych wieków. Fascynację Japończyków do tradycji można zauważyć w wielu płaszczyznach, między innymi:
- kuchni regionalnej,
- różnego rodzaju rytuałach,
- sposobach spędzania wolnego czasu,
- aranżacji wnętrz.
Japończycy cenią sobie przede wszystkim prostotę i funkcjonalność. Obie te cechy widoczne są we wszystkich wyżej wymienionych aspektach. Istotny jest również kontakt z naturą, co również można zauważyć w sposobie ich życia, odżywiania się czy dekorowania mieszkań.
Czym charakteryzuje się styl japoński?
Jak wspomniano wcześniej, styl japoński ze względu na sposób życia Japończyków wyróżnia się przede wszystkim minimalizmem i praktycznością. Styl japoński we wnętrzach można opisać jako prosty i dyskretny układ, który sprzyja relaksowi, wprowadzając harmonię i porządek do czterech ścian.
Dodatkowe zamiłowanie do przyrody sprawia, że jest ona widoczna we wnętrzach niemal we wszystkich kątach. Głównym celem jest stworzenie atmosfery spokoju, kojarzonego również z ideą zen – stanem najwyższego oświecenia.
Naturalność odzwierciedla wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak papier ryżowy, bambus i drewno (choć współcześnie stosuje się także beton i szkło w aranżacjach). Dużą uwagę przykłada się do wpuszczania jak największej ilości naturalnego światła do mieszkania.
To, co jest niezwykle ważne, to umiejętność Japończyków funkcjonalnego urządzania niewielkich przestrzeni. Z uwagi na gęsto zaludnioną przestrzeń w Japonii, mieszkańcy tego kraju często są zmuszeni zamieszkiwać niewielkie domy i lokale. Istotne są oszczędność w aranżacji oraz eliminacja zbędnych przedmiotów, oraz wykorzystanie naturalnego światła. Często meble umieszcza się w centralnej części pomieszczenia, a pojemne szafy są ukryte w ścianach, przykryte drewnianymi panelami. Z tego względu w trakcie aranżacji przestrzeni ogromną rolę gra oświetlenie. W japońskich domach duże okna lub przeszklenia zazwyczaj nie są zasłonięte ciężkimi zasłonami ani roletami, wykorzystuje się bowiem naturalne światło, które sprawia, że wnętrze staje się optymalnie większe, niż jest w rzeczywistości.
Kolory w salonie japońskim – co wybrać?
To, co można zauważyć we wnętrzach japońskich to minimalizm i odpowiednio stonowana kolorystyka. Ważne, aby wszystkie wykorzystane barwy nawiązywały w jakiś sposób do natury (najczęściej do barw ziemi). W salonie podstawą powinny być szarości, beże i brązy. Często spotyka się także kontrastowe czarno-białe połączenia, które są popularne w tym stylu.
Tym, którym zależy nieco na przełamaniu tak prostej gamy kolorystycznej, poleca się wprowadzenie kilku bardziej żywych akcentów. Przełamaniem kolorystycznym mogą być takie odcienie jak:
- czerwień,
- żółć,
- pomarańcz,
- butelkowa zieleń.
Jak umeblować salon w stylu japońskim?
W projekcie wnętrz w minimalistycznym stylu japońskim skupia się na praktycznym aspekcie aranżacji, jednocześnie nie rezygnując z elementu przytulności. W każdym salonie główną rolę odgrywa wyposażenie. Meble we wnętrzach tak minimalistycznych, jak wzorowane stylem japońskim skupiają się na praktycznym aspekcie. Mają one przede wszystkim zapewniać funkcjonalność. Najczęściej przybierają one proste, geometryczne formy.
Stoły zazwyczaj mają niski profil, a krzesła często zastępowane są ławami. Elementy wypoczynkowe, takie jak sofy, fotele i pufy, są umieszczone na niskich poziomach. Wysokie, smukłe nóżki są raczej rzadko spotykane. Należy pamiętać, iż w meblach japońskich rezygnuje się z elementów dekoracyjnych, takich jak eleganckie rzeźby czy płaskorzeźby.
To, co może być istotne w aspekcie wprowadzania wyposażenia do japońskiego salonu, to fakt, iż zauważalnym elementem mieszkań japońskich jest niestandardowy układ mebli. W tradycyjnych japońskich domach są one umieszczone w centralnej części pomieszczeń, a nie, jak to często bywa w przestrzeniach europejskich, przylegają do ścian.
Salon w stylu japońskim – jakie dodatki wybrać?
Aranżacja każdego wnętrza składa się nie tylko z rozmieszczenia wyposażenia oraz jego odpowiedniego wyboru, ale również prawidłowego zagrania elementami dekoracyjnymi. W tradycyjnym japońskim domu zachowuje się umiar w stosowaniu dodatków. Najczęściej wybiera się dekoracje takie jak ceramiczne wazy czy ozdoby ścienne inspirowane kaligrafią. Można postawić również na typowo dla terenów Japonii roślin. Do najbardziej charakterystycznych należą:
- bambus,
- drzewko bonsai,
- storczyk,
- orchidea,
- palma.
W japoński charakter salonu doskonale wpisze się także ażurowa lampa wykonana z drewna lub bambusa, co świetnie sfinalizuje całą aranżację.