Kolorystyka ścian odgrywa istotną rolę, ponieważ wpływa na sposób postrzegania przestrzeni, kreując charakter pomieszczania. Odpowiednio dobrana potrafi kształtować nastrój oraz oddziaływać na samopoczucie przebywających w nim osób. Przekonaj się, od czego zależy to, jaki kolor ścian do kuchni będzie najlepszy i dowiedz się, jak poszczególne barwy wpływają na ludzki organizm.
Jakie są modne kolory ścian w kuchni?
Dużą popularnością cieszą się aranżacje utrzymane w tonacji bieli lub szarości. Jednak nowoczesne trendy kolorystyczne dają możliwość wykorzystania szerokiej gamy barw. W wielu wnętrzach kuchennych panuje moda na monochromatyczność. Stosowanie jednego koloru sprowadza się do zabawy nim i eksperymentowania jego nasyceniem, co prowadzi do uzyskania efektownej aranżacji. Równie ciekawym rozwiązaniem jest zasada harmonijnych kontrastów. Zestawiane mogą być kolory przeciwstawne, np. czarny i biały. Oryginalnie prezentować będzie się także połączenie soczystego odcienia z tonem znajdującym się po przeciwnej stronie koła barw w bardzo rozbielonej wersji.
Kolor kuchnia – jasny czy ciemny?
Dobrze dopasowane kolory stanowią doskonałą bazę aranżacyjną, która ułatwia dalszy wystrój wnętrza. Ściany w kuchni mogą współgrać lub kontrastować z meblami. Wybierając kolor ścian w kuchni, należy wziąć pod uwagę: wielkość pomieszczenia oraz jego doświetlenie, a także przeważający styl wystroju i elementy wyposażenia. Duże, jasne kuchnie gwarantują większą swobodę aranżacyjną niż niewielkie, zaciemnione pomieszczenia. Uniwersalna kuchnia w kolorze drewna, ze względu na naturalne fronty mebli, pozwala na stosowanie wielu wariantów kolorystycznych na ścianach. Można wyróżnić barwy:
- jasne i stonowane – powiększają optycznie wnętrze i skutecznie je rozjaśniają; dobrze komponują się z wyrazistymi dodatkami, dzięki czemu dają możliwość szybkiej i prostej zmiany wystroju,
- ciemne – sprawdzają się w przestronnych pomieszczeniach; ciemne kolory ścian warto łączyć z jasnymi meblami i dodatkami,
- nasycone – ożywiają i determinują kuchenne wnętrza; należy stosować je z umiarem – atrakcyjnie prezentuje się zastosowanie żywej barwy na jednej ścianie oraz stonowanego odcienia na pozostałych,
- pastele – nadają pomieszczeniu lekkości; stanowią kompromis między neutralnymi i mocnymi kolorami; rozbielone odcienie są przyjazne dla oczu i nie męczą wzroku.
Wybór koloru zależy także od tego, czy jest to pomieszczenie samodzielne, czy połączone z innymi wnętrzami. W sytuacji, gdy kuchnia jest otwarta na salon, należy pamiętać, aby przestrzeń była spójna. Można skomponować obydwa pomieszczenia, aranżując je w ten sam sposób lub wyeksponować kuchnię, zaznaczając granicę między strefami za pomocą kolorystyki.
Jaki kolor farby do kuchni?
Neutralne barwy, w przeciwieństwie do wyrazistych, dają wiele możliwości aranżacyjnych. Ciemne i kolorowe kuchnie niewątpliwie prezentują się oryginalnie, choć wymagają nie tylko odpowiednich warunków, ale także odwagi. Barwy mogą motywować do działania, energetyzować, wyciszać i uspokajać albo drażnić.
Biały – harmonia i czystość
Klasyczna biel pasuje do frontów mebli w każdym kolorze, jednocześnie nie oddziałuje na człowieka w dużym stopniu. Wprowadza poczucie spokoju i świeżości, nie doprowadza do znużenia czy rozdrażnienia. Aby uniknąć monotonii, warto przełamać sterylną biel designerskimi dodatkami. Doskonale nadadzą się drewniane stołki barowe, dekoracyjne zasłony, nietuzinkowe oświetlenie czy oryginalna zastawa w szarych, pastelowych lub intensywnych kolorach. Z bielą doskonale komponują się także złote akcenty – lśniąca powierzchnia wizualnie powiększa wnętrze i wprowadza poczucie elegancji.
Beżowy – kolor ziemi
Ponadczasowe, beżowe ściany kojarzą się ze środowiskiem. Doskonale łagodzą ciemne blaty, fronty czy klosze lamp. Ziemiste odcienie wprowadzają do wnętrza klimat natury i zapewniają poczucie harmonii. Pasują do wielu różnych aranżacji – stanowią bazę dla tradycyjnych mebli drewnianych oraz dla modeli nowoczesnych. Dają możliwość wykreowania jasnej przestrzeni, można stosować je zarówno w niewielkich, zamkniętych pomieszczeniach, jak i przestronnych, otwartych kuchniach. Świetnie kontrastują z wyrazistymi akcentami kolorystycznymi.
Szary – uniwersalność
Szarość stanowi doskonałą bazę, którą można urozmaicać dodatkami w ciekawych kolorach. Szare ściany potrafią odprężyć i wyciszyć, jednak warto mieć świadomość, że w nadmiarze mogą powodować poczucie melancholii. Rozbielone odcienie powiększą wnętrze, w przeciwieństwie do ciemnych, które wypełnią pustkę w obszernym pomieszczeniu. Szarość występuje w wielu tonach – zimnych oraz ocieplonych, które podążają w stronę zieleni.
Czarny – minimalizm
Odważna czerń sprawdzi się w nowoczesnej aranżacji, ponieważ idealnie komponuje się np. z surową cegłą i elementami stalowymi. Elegancka i tajemnicza czerń wpływa korzystnie na skupienie i koncentrację, a także pobudza wyobraźnię. Należy pamiętać o wyczuciu i ostrożności zastosowania – raczej unika się malowania całego pomieszczenia na czarno. Dobrym rozwiązaniem jest pomalowanie jednej ze ścian na czarno, a pozostałych na inny, stonowany kolor. Warto łączyć go z innymi barwami, np. bielą, szarością lub beżem. Ciekawy efekt można uzyskać poprzez pomalowanie fragmentu ściany farbą kredową.
Czerwony – pobudzenie
Wyrazista czerwień energetyzuje, stymuluje organizm, poprawia krążenie krwi, wspiera procesy trawienne oraz polepsza apetyt. Jednak może również znacząco pogłębiać stres oraz zdenerwowanie. Warto znaleźć odpowiednią dla siebie tonację – dostępna jest szeroka paleta barw od rozbielonego różu do krwistej czerwieni. Należy pamiętać, że intensywna kolorystyka użyta w nadmiarze zmniejsza wizualnie pomieszczenie. Dlatego warto rozważyć pomalowanie w ten sposób wyłącznie jednej ściany.
Żółty i pomarańczowy – słoneczna energia
Ściany w kolorze żółtym lub pomarańczowym działają pobudzająco, dodają energii i optymizmu. Potrafią rozjaśnić przestrzeń, dodać wyrazu i ocieplić wnętrze. Kanarkowy odcień może powodować irytację, natomiast słomkowy kolor idealnie urozmaici wnętrze. Pomarańczowy łączy w sobie właściwości przypisywane czerwieni oraz żółci, dlatego mandarynkowy odcień jest świetną alternatywą dla czerwieni.
Niebieski – kuchnia w nowoczesnym wydaniu
Różne odcienie błękitu zyskują na popularności, ponieważ doskonale komponują się z nowoczesnymi meblami kuchennymi w kolorze bieli. Niebieskie tony pozwalają na wprowadzenie do kuchni wrażenia chłodu oraz czystości, jednocześnie przypisywane im są właściwości uspokajające. Taka kolorystyka koi nerwy oraz pobudza do kreatywnego myślenia. Pastelowe, stalowe, a także rześkie, lodowate tony powiększą optycznie pomieszczenie. Natomiast wyrazisty granat, indygo czy cyjan lepiej sprawdzą się do podkreślenia fragmentu ściany. Niebieskie ściany świetnie komponują się ze świeżymi roślinami i dużymi oknami.
Zielony – spokój
Zieleń reguluje funkcjonowanie układu nerwowego i odpręża. Nie aktywuje żadnych negatywnych odczuć, nie posiada także właściwości pobudzających. Jest to kolor regenerujący wzrok i odprężający zmysły. Mocny szmaragd, stonowany odcień lub butelkowa zieleń stworzą równowagę tonalną między ciemną podłogą oraz jasnymi, drewnianymi meblami. Ciekawy efekt zapewnią także odcienie mięty lub pistacji, które dodadzą wnętrzu lekkości. Oddziałują na człowieka kojąco i inspirująco, łącząc w sobie właściwości koloru zielonego i niebieskiego.
Ciekawą alternatywą dla jednolitych ścian są tapety, występujące w różnym wzornictwie. Warto pamiętać, że kolor kuchni kreuje wnętrze i oddziałuje na apetyt. Decyzja, jakie kolory w kuchni sprawdzą się najlepiej, jest uzależniona od wielu czynników. Chcąc stworzyć stylową i przytulną kuchnię, należy kierować się przede wszystkim własnym gustem i poczuciem estetyki.