Moda z lat 70. coraz częściej powraca do łask. Wszystko to, co było typowe dla tamtych czasów, staje się obecnie trendem. Widać to zarówno w branży modowej, jak i wnętrzarskiej. Coraz więcej osób zaczyna nosić dzwony, stylizując się między innymi na kultowy zespół ABBA. Niektórzy decydują się na aranżowanie wnętrz, kierując się zasadami obowiązującymi w latach 70. To, co kiedyś było konieczne, dziś jest oznaką stylu i szyku. Aby urządzić mieszkanie, które nawiązywać będzie do tych wyjątkowych czasów, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Dowiedz się, jak stworzyć nowoczesne wnętrze, które odzwierciedli sposób urządzania mieszkań w latach PRL, a jednocześnie zapewni bardzo modny wystrój.
Mieszkanie w latach 70.
Początek lat 70. w Polsce oznaczał gwałtowny skok jakości życia. Znalazło to również swoje odzwierciedlenie w sposobie urządzania wnętrz. Rozwój technologii oraz tworzenie maszyn i urządzeń produkcyjnych pozwoliły na budowę wieżowców mieszkalnych i biurowych. W szybkim tempie wielu Polaków znalazło miejsce do życia. W związku z rozwojem przemysłu i konsumpcji ludzie zaczęli aranżować swoje mieszkania, inspirując się światowymi trendami. Pokochano szeroko pojęte wzornictwo, ciekawe kształty geometryczne oraz bogactwo barw. Zaczęto tworzyć ciekawe meble, które do dziś stanowią oznakę wyjątkowego stylu. Do wyposażenia wnętrz nie zaliczano jednak wyłącznie szaf, stołów czy foteli. Funkcję mebli pełniły również kolorowe obrazy, zielone rośliny, a także sprzęty AGD, które były nowością dla mieszkańców PRL.
Nowoczesne mieszkanie inspirowane wnętrzem z lat 70.
Aranżacja pomieszczenia, która przypomina styl dekorowania mieszkań z początku lat 70. to przede wszystkim gwarancja ponadczasowego stylu i szyku. Wykorzystywanie odważnych kolorów, ciekawych wzorów i klasycznych mebli to powrót do przytulnych wnętrz, w których delikatna nonszalancja łączy się z wygodą i stylowością. Ważne, aby nowoczesne mieszkanie nie było dokładnym odzwierciedleniem pomieszczeń z lat 70., ale jedynie czerpało z nich najbardziej typowe motywy. Istnieją bowiem meble i dekoracje, które w połączeniu z bardziej nowoczesnym wyposażeniem tworzą połączenie idealne. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie ponadczasowej, odnowionej wersji klimatu mieszkań z lat 70.
Wygodna kanapa
Urządzając salon inspirowany wnętrzami z lat 70., warto wprowadzić do niego dużą, wygodną sofę lub kanapę. Charakterystycznymi elementami powinny być ich wielkość, kształt oraz kolor. Najczęściej wybierano niskie, masywne meble, na których można było oddać się popołudniowej drzemce. Zazwyczaj kanapy nie posiadały nóg i były kładzione bezpośrednio na podłodze. Ważne, aby były miękkie i wygodne. Bardzo ciekawym punktem odniesienia w trakcie poszukiwań idealnej sofy do salonu rodem z lat 70. jest jej nietypowy kształt. Meble takie miały zazwyczaj interesujący design. Nadzwyczajny fason kanapy w połączeniu z nieoczywistym kolorem, zapewni w mieszkaniu odrobinę szaleństwa, spełniając nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną.
Klasyczny fotel z PRL
W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej pojawiają się fotele na cienkich nóżkach z podłokietnikami. Są one obecnie elementem dekoracyjnym wnętrz, który jednocześnie zapewnia wygodne miejsce na odpoczynek przy filiżance kawy lub herbaty. Nie każdy wie, że tego rodzaju mebel stanowił główny element wyposażenia salonu w latach 70. Fotel najczęściej występował w salonie podwójnie, pełniąc centralną część pomieszczenia. Obecnie niektórzy decydują się na renowację starych mebli zakupionych na tzw. targach staroci, nakładając na nie nowe tapicerki i odmalowując części drewniane, inni natomiast kupują całkowicie nowe modele, inspirowane pierwowzorami.
Wzorzysty dywan
W latach 70. w każdym mieszkaniu, chociaż w jednym pomieszczeniu musiał znaleźć się duży, wzorzysty dywan. Najczęściej układany był on pod fotelami i stolikiem, tworząc jeszcze bardziej przytulne miejsce do rozmów. Taki dekoracyjny element urozmaicał całe wnętrze, dodając mu wyjątkowego klimatu. Najczęściej były to tzw. tkane perskie dywany. W nowoczesnych wnętrzach warto postawić na dywan w nieco bardziej minimalistycznym stylu np. jasny kwadratowy model z ciekawym nadrukiem geometrycznym.
Drewniany stolik kawowy
W PRL-u drewno było najczęściej wykorzystywanym materiałem do produkcji mebli. Korzystano z oryginalnych materiałów, a także tych, które imitowały naturalny surowiec. Drewniane meble dodawały surowości wnętrzu i stanowiły kontrast do wzorzystych kształtów geometrycznych i kolorowych dodatków. Najczęściej wykorzystywano je do produkcji:
- meblościanek,
- stolików,
- krzeseł,
- szafek typu komoda,
- obramowań do szklanych witryn.
Proste, drewniane formy nadawały minimalistyczny charakter pomieszczeniom, jednocześnie wprowadzając do wnętrza wyjątkowo ciepły i przytulny klimat. W nowoczesnym wnętrzu warto umieścić choć jeden element w takim stylu. Może to być na przykład klimatyczny niski stolik kawowy, który będzie stanowił idealny duet ze stylowym fotelem typu PRL.
O czym warto pamiętać, urządzając mieszkanie inspirowane latami 70.?
Decydując się na urządzenie mieszkania w stylu lat 70., należy pamiętać o zachowaniu spójności i harmonii. Dobrze jest wykorzystać kilka elementów typowych dla tych czasów, jednocześnie zestawiając je z nowoczesnymi formami i dekoracjami. W takim mieszkaniu nie powinno zabraknąć także dużej liczby zielonych roślin. Całą aranżację z pewnością ożywi piękna monstera lub duża strelicja. Żywe kwiaty podkreślą urok całej aranżacji z lat 70. i jeszcze bardziej uwydatnią ponadczasowe, drewniane meble.