Ponadczasowe mieszkania w stylu rustykalnym są funkcjonalne i jednocześnie zachwycające. Elegancka sielskość przywołuje na myśl nostalgiczne wspomnienia i wiejską prostotę. Dowiedz się, jakie są cechy charakterystyczne stylu rustykalnego i sprawdź, jak stworzyć niepowtarzalny klimat inspirowany naturalnym środowiskiem.
Styl rustykalny – co to znaczy?
Szlachetny styl rustykalny nawiązuje do spokojnego, wiejskiego życia prowadzonego w zgodzie z rytmem natury. Podstawowymi zasadami tego sposobu wystroju są prostota i bezpretensjonalność, które przywołują na myśl domowe ciepło. Wnętrza stają się uniwersalne, praktyczne i gustowne. Aranżacja odwołuje się do tradycji i naturalności, co pozwala stworzyć przytulny efekt i harmonijny wystrój.
Rustykalne wnętrza – od czego zacząć?
Bliski kontakt z naturą można uzyskać dzięki wszechobecnemu zastosowaniu drewna – może być wykorzystane zarówno w elementach konstrukcyjnych oraz bazowych, jak i w wyposażeniu czy dodatkach. Istotne jest konsekwentne projektowanie, stawiające nacisk na to, co naturalne. Baza aranżacyjna, składająca się ze ścian, podłóg i mebli, doskonale prezentuje się w klasycznej bieli lub kremach, które warto łączyć z barwnymi dekoracjami. Na ścianach świetnie wyglądają różnego rodzaju przecierki, nierówności i chropowatości. Na podłogach powinny znajdować się ponadczasowe, drewniane deski, które mogą być olejowane lub postarzane w naturalny sposób. Główną rolę odgrywają ciężkie, drewniane meble zestawione z delikatnymi i charakterystycznymi ozdobami, które wizualne urozmaicają wnętrza.
Naturalne surowce i materiały
Najbardziej popularnym surowcem bez wątpienia jest lite drewno z licznymi, wyraźnymi śladami użytkowania. Na jego niejednorodnej powierzchni widoczne powinny być słoje i sęki. Każdy z elementów wystroju jest stylizowany na zużyty, dlatego na jego powierzchni akcentowany jest mijający czas. Świetnie sprawdzają się także naturalny kamień, surowa cegła i estetyczna glina. Do produkcji dodatków wykorzystywane są naturalne tkaniny wysokiej jakości, tj.: bawełna, juta, bambus, korek, wiklina, len i wełna.
Stonowana kolorystka i ludowe wzornictwo
Kolory rustykalne kojarzą się z naturą – drewniane akcenty dopełnia spokojna paleta barw, która jest wykorzystywana przy aranżacji wnętrza. Świetnie sprawdzają się ciepłe kolory i barwy ziemi, np.: biel, brąz, żółć, beż, błękit, szarość, zgniła lub morska zieleń, soczysty niebieski oraz odcienie pasteli. Motywy inspirowane są folklorystyczne zdobnictwem, dlatego charakterystyczne są frędzle, poszewki na poduszki z ludowymi akcentami, koronkowe firanki, żelazne ramki na zdjęcia czy wiejskie pejzaże. Doskonale prezentują się także barwne wzory, np.: kwiaty, pasy, kraty, patchwork czy motywy florystyczne i zwierzęce, które ożywiają wnętrze.
Meble rustykalne – jak nadać wnętrzu charakteru?
Drewniane meble rustykalne posiadają geometryczną formę i są pozbawione wszelkich misternych ozdobników. Charakteryzują się surowością, masywnością, specjalnymi zabiegami stylizacyjnymi, np. postarzaniem oraz mocno zaznaczonymi zniszczeniami różnego rodzaju: przetarciami, nierównościami, wgnieceniami i zadrapaniami. Mogą być również opalane, bielone i bejcowane. Posiadają zawiasy, uchwyty i kluczyki kute z żelaza lub metalu. Występują zarówno w jasnych, jak i ciemnych kolorach. Meble wypoczynkowe posiadają prostą bryłę i neutralną kolorystykę. Na obiciach kanap i foteli oryginalnie prezentują się także motywy kwiatowe.
Rustykalne dekoracje – w jaki sposób podkreślić klimat?
Stylowe dodatki rustykalne z pewnością wprowadzą do wnętrza elegancji. Świetnie sprawdzą się tradycyjne wyroby rzemieślnicze i lekka manufaktura ręczna. Kompletując elementy dekoracyjne, warto kierować się poczuciem umiaru, co zapobiegnie stworzeniu we wnętrzu chaosu aranżacyjnego.
W pomieszczeniach niezbędne są lampy rustykalne, generujące delikatne, subtelne i ciepłe światło. Świetnie sprawdzą się lampiony, oświetlenie wzorowane na lampy naftowe oraz klimatyczne kinkiety. Całość dopełni roślinność – im więcej, tym lepiej. Ze szlachetnymi, drewnianymi słojami doskonale będą współgrały begonie, cyklameny, hortensje i paprocie. Kwiaty doniczkowe warto trzymać w rattanowych i glinianych donicach, natomiast cięte w klasycznych, ceramicznych wazonach. Gustowne koce i poduszki dodają klimatu i podnoszą komfort wypoczynku. Narzuty w spranych kolorach oraz ręcznie dziergane pledy pozwalają wprowadzić do wnętrza rustykalny charakter. W oknach warto zawiesić zwiewne firany w kolorze białym, koronkowe zazdrostki lub lniane zasłony w kolorach ziemi. Na parapetach i komodach można poustawiać aromatyczne świece. Jako urocze dodatki sprawdzą się także:
- wiklinowe kosze do przechowywania,
- drewniane skrzynki, służące jako funkcjonalny pojemnik i siedzisko,
- wyroby fajansowe, np. wazony z polnymi kwiatami lub główkami czosnku,
- zegar z kukułką,
- wzorzyste dywany, tkane chodniki i skóry na podłogę,
- wianek z gałązek, artystycznie połączone patyki,
- robótki ręczne i elementy szydełkowe – makatki, lambrekiny, plecione serwety, koronkowe detale na firanach i hafty na obrusach,
- pojemniki na przyprawy.
W rustykalnych wnętrzach idealnie odnajdują się także niestandardowe, choć fantazyjne starocie, np.: metalowe wiadra, niedziałająca maszyna do pisania, staromodna konewka czy kanka na mleko.
Jak urządzić dom w stylu rustykalnym?
Każde pomieszczenie można urządzić w stylu rustykalnym. Należy pamiętać, że bazę stanowią odpowiednie meble, które są podkreślone przez dopasowane do nich dodatki. Subtelne elementy nadają wnętrzom niepowtarzalnego charakteru i uroku.
Salon rustykalny – czego nie może w nim zabraknąć?
W salonie warto ustawić miękką, jasną kanapę z kwiatowymi wzorami, drewniany kredens, komodę i stół. Świetnie wyglądać będzie także tradycyjny kominek zbudowany z cegły lub kamienia. Wskazane są pęknięcia i rysy sprawiające wrażenie wysłużenia. Niewątpliwie jest to rozwiązanie do odpowiednio przestronnych pomieszczeń, choć w mniejszych wnętrzach można pomyśleć o imitacji kominka. W pobliżu warto ustawić masywny stolik kawowy i miękkie siedziska. Świetnie sprawdzi się także bujany fotel i zamykane kosze do przechowywania. Jako elementy dekoracyjne sprawdzą się lampy z abażurem, ozdobna zastawa w motywy florystyczne lub obraz przedstawiający łąki, pola i inne sielskie krajobrazy.
Kuchnia w stylu rustykalnym – jak zaaranżować?
Rustykalna kuchnia to wnętrze, gdzie z łatwością można wprowadzić drewnianą zabudowę z przeszkleniami w wiszących szafkach. Solidne, stylizowane na staro blaty i półki wyglądają atrakcyjnie i są funkcjonalne. Warto także wyeksponować sprzęty, np. piec kaflowy lub kuchnię węglową. Mogą one być użytkowe albo spełniać wyłącznie funkcję ozdobną. Klimat można podkreślić dzięki glinianym naczyniom, emaliowanym dzbankom, kamionkowym garnkom, pamiątkowej ceramice oraz różnym dodatkom ze stali nierdzewnej czy mosiądzu.
Rustykalna łazienka – w jaki sposób urządzić?
Styl rustykalny odnajdzie się także w łazience, gdzie nie może zabraknąć wolnostojącej wanny na nóżkach i specjalnie stylizowanej umywalki. Doskonale sprawdzi się także dębowa podłoga połączona z białymi kafelkami na ścianach. Ciekawym rozwiązaniem są także płytki imitujące kamień zastosowane na jednej ze ścian, najlepiej tej samej, na której umieszczone jest lustro. Całą aranżację uzupełnią detale, np. paproć w wiklinowej osłonce, kwietnik w formie makramy, ceramiczne pojemniki, drewniana drabina lub żeliwny wieszak na ręczniki, mosiężne krany, bambusowe kosze czy duże, stylowe lustro.
Sypialna rustykalna – o czym pamiętać?
Sypialnia w stylu rustykalnym wymaga wstawienia dużego i wygodnego łóżka, godny uwagi jest model z baldachimem. Jego dopełnieniem będzie miękka, jasna pościel, natomiast w pobliżu warto ustawić niewielki stolik nocny z lampką posiadającą rattanowy, ażurowy klosz. Świetnie sprawdzą się także solidne skrzynie, szafy i komody o klasycznej linii oraz stabilnej konstrukcji. Rolę dekoracyjną doskonale odegrają uchwyty meblowe, np. w formie ręcznie kutych haczyków, żeliwna lampka, popękane deski czy lniana serweta.
Do wystroju świetnie sprawdzą się także meble odziedziczone po przodkach oraz rodzinne pamiątki, które pomogą uzyskać przytulną atmosferę. Warto kierować się przede wszystkim użytecznością, estetyką oraz dobrym samopoczuciem osób przebywających w pomieszczeniu.