Napisać, że styl vintage to nawiązanie do designu poprzednich dziesięcioleci – to nic nie napisać! Tak naprawdę chodzi o umiejętne połączenie, wykorzystanie elementów wystroju z różnych okresów czasowych w nowoczesnej przestrzeni. Efektem ma być ciepłe i przytulne wnętrze – może to być zarówno salon, sypialnia, jak i… kuchnia!
Kuchnia w stylu vintage
Jakikolwiek element będzie naszym „głównym” warto pamiętać, że stylu vinatge nie da się ubrać w sztywne ramy, wskazówki. Umiejętne połączenie kilku różnych stylów, przedmiotów, mebli, dekoracji z różnych epok to kwestia wyczucia. Po prostu – po zebraniu ich w jednym miejscu trzeba czuć „ten” klimat. Kuchnia vintage to z pewnością nie pomieszczenie, do którego po prostu wstawiono meble czy stół sprzed lat. Tutaj potrzeba więcej kreacji.
Połączenie kilku różnych stylów w jednym pomieszczeniu to nie lada wyzwanie. Nie chodzi bowiem o zestawienie sprzętów czy dekoracji znalezionych u babci na strychu. Tak naprawdę trzeba znaleźć indywidualny klucz, stworzyć koncept wokół którego zaprojektowane zostanie wnętrze w stylu vintage. Czasem całość będzie się kręcić wokół patelni z różnych epok, pięknie wyeksponowanych na jednej ze ścian. Czasem główną rolę będą grały obrazy vintage – plakaty promujące produkty sprzed lat. Czasem będzie to odrestaurowany kredens, który całemu wnętrzu nada odpowiedni klimat.
Meble kuchenne vintage
W kuchni vintage często możemy spotkać odrestaurowane stare meble, jak np. stół czy wspomniany już kredens. To jedna z możliwych ścieżek do stworzenia stylu vintage. Jednocześnie częściej za styl vintage odpowiadają pojedyncze elementy dekoracyjne, a same meble skrojone są na miarę według najnowszych standardów i z wykorzystaniem technologii.
Zazwyczaj w kuchni w stylu vintage spotkać możemy drewniane meble w jasnych kolorach: białe, jasnoszare. Dodatkowego uroku mogą nadać im przetarcia na rogach czy frontach – te zabiegi dekoracyjne odpowiednio zabezpieczone na pewno nie będą przyczyniały się do szybkiej eksploatacji mebli. Za frontami, pod blatami kryją się ergonomiczne rozwiązania, które pozwalają korzystać swobodnie z kuchennej przestrzeni. Zagospodarowanie miejsca jest szczególnie ważne, gdy naszą przestrzenią do aranżacji jest mała kuchnia vintage.
Kuchnia w stylu vintage – aranżacja
Można niewątpliwie odnieść wrażenie, że styl vintage zbliżony jest do stylu skandynawskiego czy industrialnego. Wskazują na to jasne meble czy urządzenia, narzędzia wykorzystywane jako elementy dekoracyjne. O ile jednak dla wymienionych stylów można wyznaczyć konkretne ramy – tak styl vintage im się wymyka.
Twórcy tego typu przestrzeni oprócz umiejętnego wykorzystania elementów dekoracyjnych, lubią sięgać po urządzenia (lodówki, małe AGD) przygotowane w stylu retro. Producenci takich sprzętów nie zawodzą – na rynku dostępnych jest wiele podstawowych kuchennych urządzeń, które nawiązują swoim kształtem, designem do lat 50., 60., 70. Co więcej – zwykle występują one w bardzo żywych kolorach – przełamując tym samym biel i pozorną „nudę” pomieszczenia.