Obecnie na rynku można znaleźć wiele mebli i sprzętów, które umożliwiają urządzenie kuchni w konkretnym stylu. Dzięki temu pomieszczenie oprócz funkcjonalności i dobrego rozplanowania ma też walory estetyczne. Jednym z najczęściej wybieranych konceptów jest kuchnia rustykalna. Styl ten cechuje się przytulnym charakterem i wykorzystaniem łatwo dostępnych materiałów. Jakie elementy są podstawą w tak urządzonych wnętrzach? Dowiedz się, jak zaaranżować kuchnię rustykalną, aby prezentowała się zachwycająco.
Aneks kuchenny w stylu rustykalnym — czy to dobry pomysł?
Naturalne materiały i ciepła estetyka są głównymi cechami stylu rustykalnego. Kojarzą się z rodzinną atmosferą, dlatego są bardzo pożądane we wspólnych pomieszczeniach. Czy rustykalna kuchnia nie gryzie się jednak z innymi pokojami? Absolutnie nie! Niezależnie od otoczenia rustykalne wnętrza zawsze wyglądają dobrze. Bez problemu można dopasować je do skandynawskiego czy minimalistycznego salonu.
Styl rustykalny jest też wyjątkowo prosty do zaadaptowania w nowoczesnych wnętrzach. Elementy charakterystyczne dla ciepłej kuchni z naturalnymi wykończeniami wyglądają doskonale w surowym mieszkaniu czy industrialnym lofcie. Z tego powodu rustykalny styl uważa się za bezpieczne rozwiązanie, które przyniesie efekt w postaci przytulnego pomieszczenia i spójnej aranżacji domu.
Jakie materiały pasują do kuchni w stylu rustykalnym?
Dla większości osób kuchnia rustykalna to przede wszystkim drewniane nawierzchnie i dodatki. Charakterystyczne są też nierówne, często specjalnie postarzane faktury wszystkich elementów. Dzięki nim można w prosty sposób urządzić pomieszczenie w stylu rustykalnym. Nie można jednak zapominać o zachowaniu spójności. Użycie wielu gatunków drewna o różnych powierzchniach może stworzyć wrażenie chaosu.
Ciekawym rozwiązaniem, które jest coraz częściej stosowane w kuchniach rustykalnych, jest połączenie ciemnych, kamiennych blatów z drewnianymi frontami szafek. W ten sposób można stworzyć efektowną i estetyczną kompozycję, która dodaje nieco świeżości dobrze znanej klasyce. Dodanie elementów takich jak drewniane krokwie i jasne sprzęty sprawi, że wnętrze będzie jednocześnie przytulne i nowoczesne.
Kolory w kuchni rustykalnej — jakie wybrać?
Aby nadać pomieszczeniu charakteru i odpowiedniej atmosfery, trzeba dobrze zastanowić się nad kolorami. W przypadku kuchni rustykalnej pożądany efekt można uzyskać, wykorzystując jasne i pastelowe barwy. Znakomicie komponują się one z naturalnymi tkaninami i drewnianymi wykończeniami.
Rustykalna kuchnia doskonale łączy się też z odcieniami bieli. Szorstkie, drewniane faktury tworzą niezwykle ciekawą kompozycję z gładkimi, jasnymi ścianami. Warto jednak zaznaczyć, że w kuchni bardzo łatwo można zabrudzić różne elementy pomieszczenia. Dlatego dobrym pomysłem jest wybranie specjalnej farby, która ułatwi utrzymanie wnętrza w estetycznym stanie.
Czy kafelki pasują do kuchni w stylu rustykalnym?
Kafelki to jeden z podstawowych elementów kuchni rustykalnej. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie wszystkie wzory sprawdzą się w tego typu pomieszczeniu. Obecnie dostępne są warianty z różnymi nadrukami i ozdobnikami. W klasycznej kuchni rustykalnej najlepiej postawić jednak na kafelki:
- ze stylizowanymi pęknięciami,
- pokryte nieregularnymi wzorami,
- nierówno pokryte kolorem,
- symetryczne,
- z floralnymi lub geometrycznymi wzorami.
Wybierając takie powierzchnie, można stworzyć wrażenie, że pomieszczenie ma ślady pewnego użytkowania. W ten sposób oprócz domowej atmosfery kuchnia nabiera retro szyku. Dodatkowo można wzbogacić wnętrze o vintage ozdoby np. uchwyty i lampy.
Meble w kuchni rustykalnej — o czym pamiętać?
Naturalny kolor drewna to podstawa, jeśli chodzi o wybór mebli do kuchni rustykalnej. Alternatywa może być wyposażenie w jasnych barwach. Oprócz wyglądu umeblowania duże znaczenie ma też jego rodzaj. W rustykalnych wnętrzach najlepiej postawić na przeszklone witryny, kredensy czy otwarte półki. W ten sposób stworzy się miejsce zarówno na naczynia czy sprzęty, jak i na szkło oraz ozdobną ceramikę, która podkreśli charakter kuchni.
W najbardziej rodzinnym pomieszczeniu całego domu nie można też zapomnieć o stole. Aby był dopasowany do całej aranżacji, koniecznie musi być wykonany z drewna. Dotyczy to także krzeseł, na które ewentualnie można położyć miękkie poduszki. Takie wyposażenie sprawi, że każdy posiłek będzie spożywany w przytulnej atmosferze.